Jak jse to s námi vyvíjelo II část

9. června 2009 v 23:22 | TBP35 |  Gay a vše kolem nich

Současnost


Dnes se setkáváme se sexem dennodenně, dobrovolně i nedobrovolně. Je tak častý, že už jej často ani nevnímáme, nenápadně zaujal své místo v televizi, tisku, reklamě. Přesto není snaha o zrovnoprávnění homosexuálů snadná.
Většina odborné veřejnosti souhlasí s tím, že je homosexualita vrozená, neměnná sexuální orientace člověka a že nejde o nemoc či úchylku. Přesto se stále setkáváme s názorem opačným, například dvě internetové encyklopedie homosexualitu charakterizují jako sexuální úchylku (deviaci), charakterizovanou pohlavními styky mezi osobami téhož pohlaví.

I dnes působí spousta gay a lesbických organizací, které se snaží pokračovat v tom, co kdysi dávno začal Karl Heinrich Ulrichs. Ve světě je to například organizace


o International Gay and Lesbian Human Rights Commisson

o International Lesbian and Gay Association

o European Region of the International Lesbian and Gay Association.

V České republice jsou to například tyto organizace:

o G-liga - uskupení jednotlivých občanů, spolků a organizací, které spojuje snaha o dosažení uzákonění partnerského soužití osob stejného pohlaví v České republice.

  • TransForum - občanské sdružení pro transgendery (lidi s nesouladem mezi fyzickým a psychickým pohlavím), které se snaží o podporu transgenderů během celého života a o boj proti diskriminaci transgenderů
  • Stud - brněnské sdružení, které se snaží působit ve prospěch gay, lesbické, bisexuální a transgender komunity a usiluje o její plné právní i faktické zrovnoprávnění s ostatními členy společnosti. Stud spolupracuje na většině brněnských akcí, které se snaží přiblížit homosexuály heterosexuální většině a zároveň pobavit homo i heterosexuály. K takovým akcím patří například filmový festival Mezipatra.
o Gay iniciativa - sdružení které se snaží působit ve prospěch gay-lesbické komunity

V České republice nedávno způsobilo skandál rozdávání publikace Terapie homosexuality od holandského psychoterapeuta van den Aardwega do českých škol. O přeložení a vydání knihy se zasloužilo sdružení Exodus, které "…Pomáhá lidem trpícím homosexualitou prostřednictvím terapie či podpory života v čistotě žít plnohodnotným životem…" 4 Podle občanského sdružení Exodus je lepší žít v celibátu než v homosexuálním vztahu. Kniha má lidem, kteří trpí "homosexuálním postižením" pomoci na cestě k heterosexualitě. Jak vidíme, stále existují lidé, kteří homosexualitu považují za postižení. S českým vydáním této knihy je spojeno i jméno bývalé psycholožky Sexuologického ústavu 1. LF UK Ivy Šípové, což u odborné veřejnosti vzbudilo značné údivy. Dle mého názoru je publikace Terapie homosexuality sama o sobě škodlivá. Nejen protože podněcuje homofobii, ale protože působí proti samotným homosexuálům. Pokud se s takovouto publikací setká mladý gay či lesba, kteří si svou sexuální orientací nejsou jistí, posune je to o krok zpět. Snaha dnešní společnosti by měla být opačná- pomoci mladým gayům a lesbám v tzv. coming outu - což je "..proces rozpoznání, sebeuvědomění, přiznání své sexuální orientace a schopnost sdělit ji důležitým osobám (rodičům, přátelům)..." 5 "…Většina odborníků se domnívá, že (člověk, který vyhledal odbornou pomoc kvůli své sexuální orientaci - pozn.) má být veden k přijetí své orientace, a případnou snahu o změnu sexuální orientace vidí jako málo účinnou až nemožnou, ale především vysoce rizikovou: například hrozí zvýšené riziko sebevražedného jednání, jak uvádí zpráva Americké psychiatrické asociace z roku 2000…"6 upozorňuje sexuolog Ivo Procházka. Kniha i internetové stránky sdružení Exodus ovšem vypovídají o silném homofobním zaměření samotných autorů, což je možná dobře. Kdyby tento postoj nebyl na první pohled jasný, mohla by publikace působit dojmem, že stanovisko, které prezentuje je stanoviskem většiny lékařů.

DUHOVÁ VLAJKA


Barvy duhové vlajky,co znamenají :

-růžový pruh je symbol sexu
-červený je života
-oranžový je zdraví
-žlutý je slunce
-zelený je příroda
-tyrkysový je umění
-modrý je harmonie
-fialový je barva duševna
Duhová vlajka se stala nejpoužívanějším a nejrozeznatelnějším symbolem homosexuálního hnutí. Pojetí duhy je těžko novinkou. Duha se používala od antických časů ve všech kulturách - řecké, africké, původní americké, keltské a nejen těch. Dokonce Jesse Jacksonova duhová koalice používala duhu jako symbol svobody.
Duhová vlajka byla vytvořena umělcem Gilbertem Bakerem v San Franciscu v roce 1978. A toho roku byla poprvé oficiálně použita duhová vlajka jako symbol hrdosti gay a lesbických společností. V té době bylo potřeba vytvořit symbol homosexuálního hnutí, který by mohl být používán každý rok pro Gay Lesbickou přehlídku. Baker se inspiroval mnoha zdroji - od hnutí hippies až po hnutí za práva černochů a přišel s vlajkou s osmi pruhy. Barva hrála vždy důležitou roli v hnutí za práva homosexuálů. Baker vysvětloval, že každá barva zastupuje jinou stránku gay lesbického života (viz.výše)
Baker a třicet dalších dobrovolníků šilo a barvilo velké prototypy vlajek pro přehlídku v roce 1978. Ihned se stala hitem. Jakmile Baker vzal jeho návrh do San Francisco Flag Co., aby ji začali masově vyrábět pro přehlídku v roce 1979, musel odstranit růžový pruh. Bekare měl tento pruh ručně nabarvený a růžová nebyla dostupná v masové výrobě.
Později ten rok, když byl zavražďěn veřejně známý homosexuální předák Harvey Milk, vyhlásil výbor přehlídky Bakerovu vlajku za výborný symbol celé homosexuální komunity pro její sjednocení na protest proti této tragédii. Výbor přehlídky odstranil z vlajky tmavě modrý pruh, aby byly barvy rovnoměrně dělitelné podle ulic přehlídky: červená, oranžová a žlutá na jedné straně ulice; zelená, modrá, fialová na druhé. Tudíž dnešní šestibarvná vlajka se objevila během přehlídky v roce 1979.
Vlajka je zde jako symbol komunity, ne kvůli komerčnímu využití.
OSTATNÍ GAY SYMBOLY

Medvědí vlajka


Medvěd je termínem pro gaye, obdařené vousy a ochlupením těla. Jsou většinou také tělnatější a starší - prostě praví medvědi. Tato vlajka se objevila poprvé v Spas - "medvědím" baru Seattlu 18. června 1995. Modrá barva na vlajce symbolizuje oblohu, zelená zemi. Mezi nimi jsou pruhy pro medvědy - bílý pro lední, hnědý pro brtníky a černý pro medvědy černé. Žlutý nebo zlatý otisk medvědí tlapy reprezentuje slunce.


Kožeňácká vlajkaJe symbolem pro lidi, mající zálibu v kůži, sadomasochismu, spoutání, uniformách, gumách a dalších formách fetišismu. Přestože je v homosexuálním světě často užívaná, nejedná se výhradně o gay symbol. 1. varianta vlajky je složená z devíti horizontálních, stejně širokých pruhů. Střídá se černá a modrá, v levé horní čtvrtině je velké rudé srdce. 2. varianta kožeňácké vlajky je vlajka duhová,která má spodní, fialový pruh nahrazen pruhem černým. Její použití se ovšem nerozšířilo, neboť je snadno zaměnitelná s vlajkou vítězství nad AIDS.
TrojuhelníkyJe nejznámější a nejpopulárnější homosexuální symbol, byť je spojen s tragickými osudy gayů za druhé světové války.
Historie růžového trojuhelníku začíná před druhou světovou válkou, v době nástupu Adolfa Hitlera k moci. Trojuhelníky na uniformách vězňů koncentračních táborů označovaly důvod věznění - sloužily i k vytváření sociální hierarchie mezi vězni. Zelené označovaly kriminální delikty, červené provinění politická, černé zločiny asociální. Dva překrývající se žluté trojuhelníky, tvořící Davidovu hvězdu, byly určeny vězňům židovským. Růžový trojuhelník nosili homosexuálové. Nejnižší třídu - homosexuální Židy - označovala kombinace žlutého a růžového trojuhelníku. Označení růžovým trojuhelníkem znamenalo nejen přidělování nejhorších prací, ale také utoky ze strany dozorců a spoluvězňů.
V sedmdesátých letech byl růžový trojuhelník vzkříšen skupinami, bojujícími za zrovnoprávnění homosexuálů, jako obecný symbol hnutí za práva homosexuálů. V osmdesátých letech , začala organizace ACT - UP ( AIDS Coalition To Unleash Power ) používat tento symbol otočený vrcholem nahoru - znamenalo to aktivní boj místo pasivního podlehnutí osudu.
P-Vlajka
(Parents, Family and Friends of Lesbians and Gays Flag)Dobrovolná nevýdělečná organizace P-FLAG v australském Perthu začala tuto vlajku používat jako symbol pro rodiče, příbuzné a přátele, lesbičky a gaye. Verse s nápisem jsou určeny pro demonstrace, vlajka s velkým P je značkou organizace. Existuje áaké americká pobočka P-FLAGu.


Vlajka Vítězství nad AIDSVznikla v komunitě v San Francisku přidáním černého pruhu k duhové vlajce. Má připomenout všechny, kteří podlehli AIDS. Seržant Leonard Matlovitch, významný gay veterán války ve Vietnamu umírající na AIDS navrhl, že po objevení léku na AIDS by měl být černý pruh ze všech těchto vlajek odstřižen a obřadně spálen ve Washingtonu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama